Untitled Document
BAR POD WAMPEM - forum Janusza Radka Strona Główna BAR POD WAMPEM - forum Janusza Radka
Oficjalne forum Janusza Radka

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: mayrla
2007-03-07, 11:14
Piwnica pod Baranami
Autor Wiadomość
Nat 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-22, 23:14   
   Ulubiona płyta Janusza Radka: Serwus Madonna
   Ulubiony recital Janusza Radka: Serwus Madonna
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Sonet XLIX
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: Tomaszów
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Maleńka nie wolno się żegnać w ten sposób

Piwnica to po prostu teraz lekka trupiarnia, zdaje się, ale kiedyś, jak najbardziej, kawał historii kultury polskiej (taak, studiuję kulturoznawstwo, tak, patrzę w dziwnych kategoriach ;) ), a JR wykonuje po prostu ślicznie śliczne piosenki.
Beatelsi to skrzywienie?? Dziewczyno, bądź dumna, że wyrastałaś na najlepszym zespole ever!

Nosek ;o) 
Rezydent przy barze...

Wysłany: 2006-12-22, 23:19   
   Ulubiony recital Janusza Radka: Dom za miastem
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Pocztówka z Avignon
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: nie mam ulubionego.
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Dzień w kolorze śliwkowym

Ojjj tak The Beatles to naprawdę klasyka..... Co prawda nie mam na punkcie tego zespołu takiego bzika jak moja siostra, ale nie ważne :D

Dlaczego "lekka trupiarnia"?? Fakt - nigdy nie byłam na SM w Piwnicy (w ogóle zresztą nie byłam, ale już w moje urodzinki ją zobaczę :D), ale widziałam występy w TV (jak większość z nas).... no atmosfery nic nie przebije tam - to tak jak KN w Alchemii...
Nat napisał/a:
JR wykonuje po prostu ślicznie śliczne piosenki.

Świetnie powiedziane... napisane :D

kwartecik 
Rezydent przy barze...

Wysłany: 2006-12-22, 23:23   
   Ulubiona płyta Janusza Radka: Gdzieś-po-między
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Dbaj o chwile
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: Obok nas
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Upiór w operze

Nat napisał/a:
taak, studiuję kulturoznawstwo

No proszę!No to możemy sobie rękę podać, tyle że my jako bonus specyficznie (czyt.specjalistycznie) ukierunkowane :mrgreen: !
Nat napisał/a:
Beatelsi to skrzywienie?? Dziewczyno, bądź dumna, że wyrastałaś na najlepszym zespole ever!

No taaaaak...choć w swym zyciorysie zanotowałam i inne opinie :| .
Duma, nie duma się słuchało i...się słucha 8) .
Nat napisał/a:
Piwnica to po prostu teraz lekka trupiarnia

Ooooj, z tym bym się do końca nie zgodziła, choć niewątpliwie najlepsze lata chyba ma już za sobą...

Nat 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-22, 23:35   

z trupiarnią miałam dokładnie na myśli, że po odejściu Demarczyk, po śmierci Skrzyneckiego itd., już nigdy nie odzyska poziomu, który miała i trochę "jedzie" na pięknych, owszem, ale odgrzewanych przebojach.
(nie jestem z Krakowa, więc nie wiem do konca, jaki jest repertuar, ale nie słyszy się o jakichś oszałamiajacych sukcesach nowych przedstawień)

kwartecik 
Rezydent przy barze...

Wysłany: 2006-12-23, 00:43   

Nie wiem jak tam z piwnicznym pionem.. tym bardziej nie wiem jak z poziomem.. (kabaret jednak zdaje się toczyć)!Wiem, że jest tam troche stromo :wink: (przy wejsciu)
Jasne, że śmierć Piotra Skrzyneckiego automatycznie zakończyła pewien etap!Odnoszę wrażenie, że właściwie wszystkie głośniejsze imprezy z "Piwnicą" związane są ( nie licząc ostatnich obchodów 50-lecia) właśnie z Nim związane... i wokół Jego osoby ( nie bez kozery) się toczą..
I faktycznie..albo nic nowego się nie dzieje, albo poprostu jest o tym ciuchuteńko...
Szczerze mówiąc, nie jestem obeznana wyjątkowo w piwnicznym temacie ( mam z niego tyle ile mi potrzeba), ale odnosze wrażenie, że "Piwnica.." właśnie nie tyle utraciła jakiś poziom, co poprostu stanęła na pewnym etapie...

Z taką tradycją i taaaaaaaaaaaaaką LEGENDĄ ma chyba jednak prawo "jechać" i bazować na jakby nie było swoim dorobku (taaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaakim :mrgreen: )

Przychodzimy odchodzimy...
Objawienia napewno się tam zdarzają i może jeszcze zdarzą (?!)

Ps. "..Boy you're gonna carry that weight a long.." - jedna z ulubionych :wink: !

Daeclan 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-23, 14:19   
   Ulubiony recital Janusza Radka: Królowa Nocy
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: Sonet XLIX
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Świecie nasz

Nat napisał/a:
Piwnica to po prostu teraz lekka trupiarnia, zdaje się, ale kiedyś, jak najbardziej, kawał historii kultury polskiej (taak, studiuję kulturoznawstwo, tak, patrzę w dziwnych kategoriach ;) ), a JR wykonuje po prostu ślicznie śliczne piosenki.

Z tą trupiarnią to chyba jakiś upiorny żart ? "Zdaje się" że kawał historii ? Kolejny żart.

Gdyby nie Piwnica, Piotr, Ewa czy Zygmunt dzisiaj większośc z nas słuchała by disco polo albo innych trojaczków. Dzisiejsza Piwnica, cóż pewien czar prysł po smierci Piotra, ale legenda pozostanie, i wypisywanie przez przyszłego kulturoznawcę takich rzeczy uważam za lekkie nieporozumienie.
The Beatles - wychować się na ich muzyce to zaszczyt, sam jestem ( byłem) beatlesmaniakiem.

Marzena 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-23, 14:35   

podzielam zdanie mojego przedmówcy.. piwnica obecnie straciła swój urok, ale wiążą sie z nia piekne legendy... a muzyka the Beatles ksztaltowala wiele pokolen i do dzis jest chetnie sluchana..

mayrla 
Organizatorka Forum:)
Barmanka

Wysłany: 2006-12-23, 15:00   
   Ulubiona płyta Janusza Radka: Dziękuję za miłość
   Ulubiony recital Janusza Radka: Koncert na głos i ręce
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Jeszcze raz
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: Panna Śnieżna
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Embarras

Przy okazji świąt wszyscy trochę rozkojarzeni - i jakoś w temacie Serwus Madonna zrobił się temat Piwnica ... Niby powiazane, ale chyba zbyt daleko odbiegliście ... a w końcu Piwnica na swoje własne miejsce chyba zasługuje -

więc przeniosłam :lol: i proszę - o Piwnicy pod Baranami można dalej, jeśli są chętni :mrgreen:

Daeclan 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-23, 16:24   

Bravo dla Administratorów ! Oczywiście że Piwnica zasługuje na własne miejsce. Gdyby nie ta "Piotrowa kużnica" nie mielibyśmy tylu wspaniałych artystów i kompozytorów, nie mówiąc o nieśmiertelnych utworach. Tam powstał niezwykły duch piosenki poetyckiej, tam są korzenie piosenki "niezwykłej". Niedocenianie tego faktu jest po prostu lekceważeniem faktów, nie mówiąc o braku szacunku dla magicznego miejsca.

kwartecik 
Rezydent przy barze...

Wysłany: 2006-12-23, 16:26   

Daeclan,
To "zdaje się" tyczyło się "trupiarni".. tak ja to odczytałam.. ale wątek urywam bo zaraz z "Piwnicy" trzeba będzie nas przenieść do "Gramatyki" :wink: !
Właściwie byłyśmy pewne, że zabierzesz głos (bo chyba jesteś nalepiej zorientowaną osobą w temacie jaką znam).. a skoro stało się to faktem, wiesz coś może o "stosunkowo młodych" Arstystach piwnicznych.. może jest coś/ktoś na kogo warto zwrócić uwagę???
Niestety czasy takie, że to jeszcze widz musi się upominać o inforamcje.. nie na odwrót!

Ostatnio, dzięki człowiekowi dobrej woli :wink: miałyśmy okazję być (po wielu latach "wybierania się") na koncercie Grzegorza Turnaua!Lubiłam tego Artystę, z "konkretnych" piosenek.. po recitalu lubie i szanuje jeszcze bardziej...
Przerwy między kolejnymi utworami wypełniał swego rodzaju żartami sytuacyjnym, wspomnieniami, opowiastkami także o "Piwnicy.." (zabawna i pełna dystansu historia o parodiowaniu m.in. Marka Grechuty)!Może mi się wydawało, ale czuć było nostalgię... za tym co było i co se newrati... choćby z prostego powodu wielu może być tam raczej duchem aniżeli ciałem!

Mnie inicjatywa odświeżania starych dobrze znanych nam piwnicznych kompozycji to naprawde wspaniały pomysł!Wielką szkodą byłoby gdyby te utwory, które jak napisał Daeclan w wielkim stopniu wpłynęły na kształt historii polskiej muzyki zostały najzwyczajniej zapomniane...

Ps. No niestety... Beatlesi towarzyszli mi już tylko i jedynie na płytach (Wam chyba też?!)! A słuchałam zdaje się wszystkich.. lubiałm oglądać filmy z nimi o nich.. A jako dziecko byłam przekonana, że ten, wtedy ponad 50-letni starszy Pan to ten sam Paul McCartney co na okładce płyty to jakaś wierutna bzduuuraaa... no cóż.. oni chyba zawsze będą młodzi w mojej świadomości..

Daeclan 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-23, 18:46   

Rzeczywiście temat Piwnicy jest mi bardzo bliski, ponieważ sam uważam się za piwniczanina. Termin ten bowiem dotyczy nie tylko samych artystów, ale cały krąg ludzi. Mniejsza o istotę tego stwierdzenia. Na każdego artystę patrzę nawet przez pryzmat Piwnicy, ile zaczerpnął z jej ducha. Nie inaczej było w przypadku Janusza Radka, który jak wiemy w Piwncy występował.

Dzisiejsza Piwnica. Temat trudny i ciężki jeśli chodzi o przyszłośc kabaretu. Zanim jednak to ocenimy, należy zwrócić uwagę na fakt, iż Piwnica miała w swojej historii kilka dramatycznych dat i to za życia Piotra. Taką przełomową datą był np. rok 1976 środek dekady gierkowskiej, kiedy to po prostu zabrakło artystów do wsytępowania na scenie. Na szczęście znalazła się Ania Szałapak ze Słowianek, przyszedł nieznany nikomu Zbyszek Presiner, czy wszystkim znany Marek Grechuta.

Śmierć Piotra była szokiem dla wielbicieli Piwnicy, ale i ( a może przede wszystkim) zamieszaniem organizacyjnym, żeby nie powiedzieć kłótnią o dalszy kształt kabaretu. To wszyscy wiemy. Ja w tym miejscu dodam od siebie, że cieszę się że kabaret istnieje, i że Pan Piotr Ferster kontynuuje dzieło mimo wielu głosów przeciwnych. Pytanie tylko czy kabaret znajdzie ludzi, którym zależeć będzie na tej kuźni. Mam nadzieję że tak.

Dzisiaj trudno o nowych artystów z kilku powodów. Kiedyś trzeba było bić się o miejsce, a i to nie wiadomo czy Piotr przyjął delikwenta. Historie terminowania kandydatów do zespołu Piwnicy to już legendy. Dzisiaj artyści nie pchają się do kabaretu, ponieważ po pierwsze, nie ma tam charyzmatycznej postaci ( Piotr), nie ma pieniędzy ( grosze za występ), nie czują ducha z którego wyrósł kabaret, po prostu są inne czasy ( komunizm miał istotny wpływ na charakter kabaretu, ale o tym się nie mówi, albo różnie mówi).

Młodzi artyści. Takimi nadziejami byli Janusz Radek, ale jak się szybko okazało, był artystą zbyt wielkiego kalibru aby wyłącznie zmieścić się w formule kabaretu. Agnieszka Chrzanowska też wybrała własną drogę ( nad nią też ubolewam ) i tu mały komentarz. Kiedy była związana z kabaretem nagrała dwie świetne płyty : Nie bój się nic nie robić i Cały świat płonie, kolejne dwie Ogień Olimpijski i Tylko dla kobiet są dla mnie klapą. Po prostu zabrakło na nich "ducha Piwncy". I właśnie nie rozumiem dlaczego artyści występujący w kabarecie tak odżegnują się od jej klimatu. Wystarczy spojrzeć na Turnaua, ucieka w ten swój własny świat i ....wolę dalej nie pisać. Inni młodzi, cóż Beata Czernecka ( ach ta jej Rebeka, cudo), Dorota Ślęzak czy Agata Ślazyk, tym Paniom należą się wielkie podziękowania za to że chcą mieć w swoim CV wpis "artystka piwniczna", ale poza Piwnicą niewiele występują. Są to ludzie bezinteresowni, dla których występy to oddanie czci, pewnemu magowi, tacy jak Sebastian Kudas, grafik i scenograf ( a'propo kto zauważył na płycie Janusza Radka jego grafikę ?).

O ironio, po małym przestoju spowodowanym śmiercią Piotra, wrócili "starzy" jak Mieczysław Święcicki czy Miki Obłoński. Nadal możemy podziwiac Olę Maurer. To legendy, tak samo jak siedzący w słynnym "zwisie" ( kawiarnia vis-a vis) Andrzej Warchał, o którym mało kto pamięta. Siedziałem ostatnio obok właśnie Niego, ludzie przechodzą obok postaci Piotra, czasami ktoś się zatrzyma, a nie wiem że obok siedzi właśnie żywa legenda, jedyny piwniczanin internowany w stanie wojennym itd...

Artyści arystami, ale aby kabaret mógł się rozwijać potrzeba nowych pomysłów, nowych kompozycji, a z tym trochę gorzej. Jak by nie chwalić młodych kompozytorów, to póki co odstają od legend: Zarcykiego, Preisnera, Pawluśkiewicza, o Koniecznym nie trzeba chyba wspominać. Nieco zamieszania zrobił ostatnio utwór o podsłuchu Reni Beger autorstwa Adriana Konarskiego, ale wynikało to raczej z afery politycznej niż wartości samej piosenki, chociaż nawiązywał do chlubnej przeszłości utworów gazetowych autorstwa Presinera z czasów stanu wojennego.

Dzisiaj w wiekszości widzowie kabaretu składają się z ...turystów, którzy przychodzą tutaj aby liznąć coś z atmosfery, a poza tym mieć pamiątkę. Takie czasy. Nie, nie, nie krytykuję ich, wręcz przeciwnie, to znakomicie że przchodzą, cieszy mnie to bardzo, ponieważ to od nich właśnie zależy czy Piwnica nadal będzie istniała. Namawiam więc gorąco, zamiast iśc do modnej Alchemii, zostawcie trochę grosza od czasu do czasu,w tej nie najmodniejszej Piwnicy pod Baranami.

Trochę mnie poniosło, ale zawsze jeśli chodzi o Piwnicę tak jest. Cóż temat rzeka, mam nadzieję że na forum jest więcej takich maniaków Piwnicy.

kwartecik 
Rezydent przy barze...

Wysłany: 2006-12-23, 20:01   

Daeclan napisał/a:
Agnieszka Chrzanowska też wybrała własną drogę ( nad nią też ubolewam ) i tu mały komentarz. Kiedy była związana z kabaretem nagrała dwie świetne płyty : Nie bój się nic nie robić i Cały świat płonie, kolejne dwie Ogień Olimpijski i Tylko dla kobiet są dla mnie klapą

Szczerze się przyznam.. nie wiem jakie były okoliczności jej "odejścia na swoje".
Z jednej strony można ubolewać z drugiej się cieszyć... Nie chciałabym artystki a tymbardziej nie chciałabym być w skórze artystki, która na własne życzenie, na siłę zamyka się w klatce!Coprawda złotej, ale zawsze klatce!
I o ile się zgodze co do "Ognia Olimpijskiego".. o tyle, z klapą "Tylko dla kobiet" będę polemizować :twisted: !!Bardzo lubię te płytę... Baaaaaaaaaaaaardzo!I wyczekuje ( w nadziei, że się w końcu doczekam) recitalu na własne uszy... bez pośrednictwa słuchawek..
Mam tam swoje ulubione kawałki (jak choćby "Zeus", czy "Dom na rozłożystym drzewie", "Hypatia", "Zakochały się chłopaki"..)
A poza tym uwielbiam teksty M. Zabłockiego które taaaak się fantastycznie składa :mrgreen: Agnieszka często wykorzystuje w swoich piosenkach... :wink:

Ja myśle, że nie jeden Artysta chciałby mieć w CV wpis, że choćby otarł się o ściany "Piwnicy pod baranami" !LEGENDA (bez względu na to czy nadal się tworzy, czy zakończyła ówy proces i bazuje na tym co było)..

Daeclan napisał/a:
Wystarczy spojrzeć na Turnaua, ucieka w ten swój własny świat

Jesteś kolejną osobą która użyła dokładnie tego sformuowania :shock: !
A w czym się to przejawia?!Tzn. ja mam wrażenie, że Turanu jest takim Artystą (Artysta o tzw. charakterystycznym własnym stylu.. ), który jesli nie jest pewny tego co chce nagrać, nie wydaje płyty ( a może ja źle obserwuje :shock: ?!).. własny świat.. własny świaaaat.. :roll: .. hhhmm.. nie wiem.. może coś w tym jest...

Nazwiska Pań, które wyminiłeś lepiej lub gorzej są mi znane!Z nich zapewne najbardziej do gustu przypada mi Beata Czernecka (którą gdzieś kiedyś w przelocie miałam okazje poznać, nie wiedząc wtedy o tym kto to :oops: ).. uwielbiam...uuuwieeeelbiam.. kocham pieśni żydowskie!

Daeclan napisał/a:
Sebastian Kudas, grafik i scenograf ( a'propo kto zauważył na płycie Janusza Radka jego grafikę ?).

A my :mrgreen: .. zresztą nie tylko u Radka, zdaje się, że ma na koncie i współprace z wyżej wymienioną Agnieszką Chrzanowską ( i zapewne między innymi z nią ).

Daeclan napisał/a:
Namawiam więc gorąco, zamiast iśc do modnej Alchemii, zostawcie trochę grosza od czasu do czasu,w tej nie najmodniejszej Piwnicy pod Baranami.

Albo jestem potwornie niedoinformowana.. ale o co chodzi z ta "modną" :shock: ?!Ostatnio na hasło "Achemia" otrzymałam odpowiedź "Lansera :mrgreen: " (Heeee????Cokolwiek by to nie znaczyło... :shock: )!Knajpa jak wiele w Krakowie, tłoczno, bywa, że parno, dymno ( :shock: ?!) i... no i.. jakoś tak magicznie!Może to o to chodzi?! Poza tym jednak jest kilka rzeczy dla których lubię tam chodzić... Mam kawałek (spacer wieczorkiem się przyda :wink: ), mają fantastyczne koncerty a w tym i perełki takie jak "Królowa Nocy" czy odkryty prawie rok temu (ubolewam, że tak późno :twisted: ) "Męski burdel" Tomasza Marsa... ( przy nabliższej okazji napewno "spróbuje" Karola Śmiałka... :twisted: się posłucha, się zobaczy..i obiecuje sobie iść w końcu na "Kroke"!) no i fantastyczne piwo grzane :mrgreen: !

Daeclan napisał/a:
nie najmodniejszej Piwnicy pod Baranami.

A wiesz ja bardzo chętnie, tylko żeby taaak: "Wódka za wódką głowa w dymie alkohol leje się strumieniem.. Nagle dzwonek, cisza dzwonek.. jedyny w swym rodzaju moment"
:mrgreen: !

Nat 
Zabłąkana duszczyczka...

Wysłany: 2006-12-24, 01:55   

Daeclan napisał/a:
Nat napisał/a:

Z tą trupiarnią to chyba jakiś upiorny żart ? "Zdaje się" że kawał historii ? Kolejny żart.

Gdyby nie Piwnica, Piotr, Ewa czy Zygmunt dzisiaj większośc z nas słuchała by disco polo albo innych trojaczków. Dzisiejsza Piwnica, cóż pewien czar prysł po smierci Piotra, ale legenda pozostanie, i wypisywanie przez przyszłego kulturoznawcę takich rzeczy uważam za lekkie nieporozumienie.

"zdaje się" tyczyło się trupiarni, co do "kawału kultury polskiej" to odnosi się do tego zwrot "jak najbardziej" - mam nadzieję, że to coś zmienia w Twojej ocenie mojej oceny ;)

określenie "trupiarnia" to żaden żart, bo określa dokładnie to, o czym napisałeś- że czar prysł, a Piwnica żyje przeszłością. i, doceniając OGROMNY jej wkład w kulturę, śmiem polemizować, czy słuchalibyśmy disco polo :shock: chociażby dlatego, że większość z nas dorastała w czasach, w których czerpać mogliśmy z "kultur obcych". ja nie wyrosłam na piosenkach piwnicznych, a jakoś nie słucham Ich troje :roll:

[ Dodano: 2006-12-24, 02:35 ]
i znajdź mi tu kogoś, kto nie docenia tego miejsca...
(chociaż gwarantuję, że większość moich fellow "przyszłych kulturoznawców" będzie całkiem dobrymi kulturoznawcami mając to miejsce kompletnie w nosie ;) )

anetaballa 
Wpadający na jednego...

Wysłany: 2007-02-03, 19:03   
   Ulubiona płyta Janusza Radka: Królowa Nocy
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Pocałunek ognia

Album wydany w niezwykle efektownej szacie graficznej na 45-lecie Piwnicy . 6CD - digipacki + zbiorcza książeczka w kartonowym pudelku -
http://allegro.pl/item162...a_w_folii_.html
Może ktoś się skusi :wink:

Prosiaczek 
100% Radkoholik!

Wysłany: 2007-02-03, 19:59   
   Ulubiona płyta Janusza Radka: Dziękuję za miłość
   Ulubiony recital Janusza Radka: Dom za miastem
   Ulubiony utwór z płyt Janusza Radka: Jeszcze raz
   Ulubiony utwór z recitali Janusza Radka: Misja Albatros
   Inny ulubiony utwór Janusza Radka: Ramona

Bardzo chętnie ale... poczekam na sponsora <lol> <lol>
Czekamy z nadzieją,